Горіх чи фрукт? Чи є кокос алергеном? Чи справді кокосова олія корисна? Як відкрити кокос в домашніх умовах? І які потреби кокос може закрити, якщо використовувати його в догляді? На всі ці питання про екзотичний продукт відповідаємо в матеріалі.
Що таке кокос?
Що ми знаємо про кокос? Що він росте на пальмах у теплих країнах, де на узбережжі океану люди, які відпочивають, можуть навіть самі розколювати плоди й насолоджуватися кокосовою водою та приємним м’ясом кокоса. У наших широтах кокос також є – привезений з теплих країн або вже приготований, у вигляді олії, молока, стружки, доданий до десертів, косметичних засобів.
Кокос є універсальним продуктом – тверду частину кокоса часто використовують для створення посуду. З волокон, якими покритий горіх, виготовляють килими та канати. А кокосовий віск, виготовлений з кокосової олії, використовують у свічках та косметичних засобах.
І ще цікавий факт: деякий час науковці не могли визначитися чим є кокос – горіхом чи фруктом. Після черги досліджень та дискусій дійшли висновку, що кокос є горіхом з ознаками фрукта. Існує підкатегорія фруктів, для яких характерна наявність їстівної м’якоті й насіння всередині плоду та тверда шкаралупа – кокос підходить під цю класифікацію, разом з персиками, грушами, волоськими горіхами, мигдалем та іншими фруктами.
Поживна цінність кокоса
Корисні властивості кокоса складно переоцінити, оскільки цей горіх постачає в організм людини більшість необхідних для здорового функціонування речовин. Один середній кокос, калорійність якого складає приблизно 400-600 калорій на 100 г, містить насичені та ненасичені жири. Жир є основною поживною речовиною кокоса і найбільша його концентрація міститься в кокосовій олії, яка видобувається з білого м’якуша кокоса.
В кокосі містяться такі поживні речовини, як вітамін С та вітаміни групи B, фолієва кислота. Серед мінералів в кокосі є калій, магній, фосфор, залізо та цинк. Калій, магній та натрій зокрема є природними електролітами, які підтримують здоров’я м’язів та сприяють гідратації організму. Також кокос містить антиоксиданти, які захищають клітини від руйнівного впливу вільних радикалів. Щодо білка, то не дивлячись на білий колір кокоса та м’ясистість, цей горіх не є джерелом білка, на який можна б було розраховувати.
З урахуванням складу та поживності кокоса, можна стверджувати, що цей плід приносить організму користь і його можуть сміливо вживати всі.
Корисні та шкідливі властивості кокоса
Чим корисний кокос? Насправді багато чим.
В кокосі мало вуглеводів і натомість багато жиру та клітковини – і це знахідка для тих, хто дотримується низьковуглеводного харчування або не вживає глютен. Також кокос має антибактеріальну дію, містить антиоксиданти й сприяє контролю здорового рівня цукру в крові.
Як згадувалося вище, кокос багатий на поживні речовини на кшталт магнію, який є важливим для здоров’я кісток. Також, регулярне вживання кокоса сприяє втраті жиру і, відповідно, схудненню. Добова норма кокоса на день складає близько 300 г для чоловіків та жінок, від 50 г до 100 г для дітей. При цьому денна норма може коливатися на незначні міліграми (мг).
Оскільки кокос є універсальним продуктом, який активно використовують в приготуванні різноманітних страв, його дуже легко додати у свій раціон. Кокосове молоко легко замінить коров’яче у ранковій каві, кокосове масло використовують у приготуванні основних страв, м’ясо кокоса додають до десертів та вживають у різному вигляді – від кокосових чипсів до кокосової стружки.
Але чи є протипоказання до вживання кокоса?
Шкода кокоса в основному стосується лише його кількості та харчування людини в цілому. Як і з будь-яким продуктом, у вживанні кокоса важлива міра та збалансоване поєднання з іншими продуктами.
Коли ви вживаєте кокос не у його природному вигляді, а у складі перероблених продуктів, разом з кокосом ви також отримуєте додаткову кількість переробленого жиру, цукру й велику кількість калорій. Це може впливати на здоров’я серця, рівень активності, настрій, якість сну. Тому варто уважно ставитися до того, у якому форматі ви вживаєте кокос та надавати перевагу природному й цільному продукту.
До алергічних реакцій на кокос належать свербіж, висип, можуть бути набряки та інші симптоми. Зауважимо, що цей горіх не є поширеним алергеном, тому його можна сміливо їсти невеликими порціями.
Кокос в кулінарії
Кокос має приємну текстуру, смак та гарну поживну цінність. Його використовують у різних кухнях світу та замінюють їм деякі продукти тваринного походження, коли людина дотримується рослинного харчування.
Щоб зрозуміти, як їсти кокос, розберемо різновиди продуктів з кокоса та способи їх використання:- М’якуш свіжого кокоса додають до салатів та десертів, а також з нього роблять похідні продукти – молоко, олію, стружку тощо.
- Кокосова олія є нині поширеним продуктом для обсмаження. Кокосова олія часто стає заміною звичної соняшникової олії, хоча й точаться різноманітні дискусії стосовно правильності її термічної обробки.
- Кокосове молоко має лагідну, м’яку текстуру і є варіантом рослинного молока, який пропонують в кав’ярнях замість коров’ячого. В азійських стравах кокосове молоко додають до супів, соусів та десертів.
- Кокосова стружка – найбільш розповсюджений варіант кокоса, з яким знайомі, наприклад, українці. Її додають до десертів, використовують як декор страв тощо.
- Кокосове борошно є альтернативним видом борошна – це висушене м’ясо кокоса. З нього можна готувати безглютенові десерти, якщо ваша дієта цього вимагає.
А як розбити кокос?
Є два способи відкрити кокос, які залежать від того є у кокоса отвір на верхівці чи ні.
- Коли отвір є, варто вставити в отвір ніж, щоб розсунути шкаралупу кокоса. Якщо стукаючи по кокосу, звук полий, тобто всередині порожньо, значить рідина всередині ще не встигла засохнути. В наявний отвір можна вставити трубочку і випити кокосову воду, після чого розколоти кокос.
- Коли отвору немає, знадобиться ніж та молоток. Знайдіть найтвердіший край кокоса й вдарте по ньому молотком до появи тріщини. Просуньте в тріщину ніж й вдарте по ньому молотком. Тріщина має збільшитися, а кокос буде легше розділити на дві частини.
М’ясо кокоса дістаньте ложкою. Щоб очистити м’якуш від волокнистої шкаралупи, теж використовуйте ложку або ніж.
Кокос в косметиці та медицині
Використання кокоса в догляді є абсолютно логічним, оскільки цей горіх має захисні властивості, добре живить та зволожує. Кокосову олію та креми з кокосом корисно використовувати для зволоження шкіри рук, обличчя та тіла. Хоча деякі люди не люблять характерного аромату кокоса і обирають більш нейтральні засоби.
Засоби для волосся з кокосом часто обирають люди з кучерявим або неслухняним волоссям, тому що м’який екстракт кокоса надає волоссю здоровий вигляд й робить його більш слухняним та еластичним, допомагає формувати гарні кучері. Також засоби з кокосом є популярними у практиках масажу та релаксації.
Поширеним засобом для влаштування домашнього спа є кокосовий скраб для тіла, який одночасно відлущує шкіру й делікатно її зволожує. Так само й бальзами для губ з кокосовою олією в складі є ефективним засобом для догляду за цією ніжною ділянкою обличчя.
Лікувальні властивості кокоса, як нам вже відомо, це антиоксидантний та антимікробний ефекти. Завдяки протизапальним властивостям, кокосову олію використовують для лікування шкірних проблем на кшталт псоріазу та екземи. Також олія корисна для шкіри голову – зменшує лущення та свербіж.
Лауринова кислота, що міститься у кокосовій олії, сприяє зниженню рівня холестеролу, що добре впливає на здоров’я серця. Кокосову воду також використовують для налагодження роботи кишківника у разі діареї.
Проте варто зазначити, що використання кокоса у лікувальних цілях має характер народної та традиційної медицини. На жаль, наявні дослідження є не достатнім підтвердженням лікувальних властивостей кокоса, тому перед його використанням для профілактики захворювань варто проконсультуватися з фахівцем.
Рецепт кокосового морозива
Хіба може бути щось краще за здоровий десерт, який завжди чекає на вас в морозилці? Ви будете здивовані, наскільки легко його приготувати.
Інгредієнти:
- Кокосове молоко або кокосові вершки – 1 банка (важливо використовувати саме кокосове молоко у залізній банці, оскільки воно більш щільне і триматиме текстуру морозива).
- Масло кеш’ю або мигдалю. Також можна використовувати тахіні або масло соняшникового насіння (воно більш щільне, ніж соняшникова олія).
- Кленовий сироп для солодкого смаку.
- Ванільний екстракт (якщо вам не подобається характерний аромат кокоса).
Приготування:
- Усі інгредієнти у кількості на ваш смак додайте у блендер та змішайте на великій потужності.
- Готову суміш викладіть у металеву або будь-яку іншу форму. Рівномірно розподіліть й відправте до морозильної камери. Протягом першої години в морозильній камері, перемішуйте морозиво кожні 10-15 хвилин. Потім залиште морозиво в морозилці ще приблизно на 3 години.
- Коли морозиво застигне й буде готове, дістаньте його з морозильної камери й дайте постояти у кімнатній температурі протягом 15 хвилин. Далі сервуйте як душа забажає.
Батончик FIZI з кокосом – завжди гарний перекус
Щоб потішити себе смачним десертом з ніжним кокосовим смаком, тримайте при собі батончики FIZI з кокосом. Маємо для вас декілька варіантів: шоколадний батончик Coconut Cookie+Almond, де гармонійно поєднуються солодкість фініків з ніжністю кокоса та мигдалю та супер кокосовий батончик Double Coco, з яким ви точно поринете у райську насолоду. Нагадуємо, що батончики FIZI не містять цукру, є повністю веганськими й стоять на варті вашого здорового раціону.