Відомо, що білий цукор не є ворогом здорового харчування, якщо вживати його в міру й мати здоровий організм. Однак коли ви хочете максимально звільнити своє харчування від надто перероблених та рафінованих продуктів й інгредієнтів або маєте показання для обмеження солодкого, варто звернути увагу на альтернативи цукру. Є така речовина, як мальтитол – замінник цукру, який використовують у харчовій промисловості взагалі й особливо у корисних десертах та інших продуктах здорового харчування. Про нього й розповідаємо далі.
Що таке мальтитол?
Мальтитол – це природний солодкий агент, який є цукрозамінником, що складається з глюкози та мальтози. Мальтитол, або як його ще називають – мальтит, виготовляють із ячменю або кукурудзи шляхом гідролізу крохмалю та ферментації. Оскільки мальтит утворюється в результаті процесу бродіння, він природно міститься в таких продуктах, як мед та пиво.
Мальтит має солодкий смак, низький глікемічний індекс, що дорівнює 35-40, й у два рази менше кілокалорій за цукор – близько 2 кілокалорій на грам. Завдяки цим якостям мальтит є гарним варіантом цукрозамінника для тих, хто стежить за вживанням солодкого, обмежує вуглеводи та має діабет.
Використання мальтиту у десертах
Харчовий промисел є найбільш поширеною галуззю з використання мальтиту. Його додають до цукерок, жувальних гумок, хліба, печива, безалкогольних напоїв та різноманітних солодощів.
Оскільки мальтитол має солодкий смак й властивість добре розчинятися в воді, його активно використовують у виробництві солодких напоїв, рідких продуктів та сиропів. Також мальтит виконує роль консерванту, а до корисних батончиків, печива, цукерок та випічки його додають для надання та отримання потрібної текстури продукту. Через те, що мальтит – низькокалорійний вуглевод з очевидними корисними властивостями, на кшталт функції контролювати вміст цукру в крові, він часто використовується як харчова добавка у щоденному раціоні. А у компаніях, які спеціалізуються на приготуванні тістечок та тортів без додавання цукру, мальтитол додається як замінник.
Корисні властивості мальтитолу
Мальтит є альтернативою цукру і формує здорове харчування багатьох людей, даючи можливість не відмовлятися від улюблених десертів, продовжуючи піклуватися про своє фізичне здоров’я.
Очевидна користь мальтиту полягає у таких властивостях:
-
низький глікемічний індекс мальтитолу дозволяє контролювати рівень цукру в крові, тобто енергія, яку організм отримує з солодким, вивільняється й засвоюється повільніше, вберігаючи організм від стресу. Саме тому солодощі для людей з діабетом зазвичай містять мальтит;
-
низький ризик роздратувати кишківник оскільки мальтит є доволі лагідним інгредієнтом, продукти з ним можуть посприяти здоровій роботі ШКТ;
-
низький ризик розвитку карієсу оскільки мальтит не ферментується ротовими бактеріями й, відповідно, не запускає процесу окислення, завдяки чому й зменшується вірогідність карієсу через вживання солодкого з цим цукрозамінником.
Побічні ефекти від мальтиту та протипоказання до вживання
Хоча мальтит є безпечним підсолоджувачем, трапляються випадки побічних реакцій через індивідуальні особливості організму. Також проблемою може бути понаднормове використання мальтитолу, адже головне правило щодо вживання будь-чого звучить просто – всього має бути в міру. Денна норма мальтиту для здорової людини складає 50 грамів.
Передозування мальтитом або його вживання без огляду на індивідуальні особливості може призвести до:
- відчуття важкості у шлунку та газів – мальтит утворюється в результаті бродіння, а вживання занадто великої його кількості за раз може спричинити здуття;
- діареї – мальтит має послаблювальний ефект, тому може спричинити понос у людей з чутливим кишківником
- зайвої ваги – низька калорійність та глікемічний індекс не дають гарантії утримання здорової ваги, коли солодощі та інші продукти з вмістом мальтиту вживаються у великих кількостях.
Натомість протипоказане вживання мальтиту, якщо:
- є схильність до алергій – вживання навіть такої безпечної речовини, як мальтит, має бути обережним й уважним. У разі виникнення висипань та свербежу після вживання мальтиту або продуктів з його вмістом, варто звернутися до лікаря й прибрати з харчування продукти з цією речовиною;
- є схильність до здуття – газоутворення та дискомфорт у кишківнику можуть свідчити про індивідуальну непереносимість мальтиту, тому варто бути обережними й обмежити його споживання;
- наявні захворювання ШКТ – люди з синдромом подразненого кишківника та хворобою Крона можуть відчути погіршення симптомів через послаблювальний ефект мальтитолу;
- діти, вагітні та жінки на грудному вигодовуванні – організми дітей, вагітних та жінок, які годують грудьми, є більш чутливими та можуть бути неготовими до реакцій організму на мальтит. Щоб запобігти неприємним наслідкам, варто проконсультуватися з лікарем й визначити оптимальне дозування мальтиту, яке буде безпечним для організму.
Батончики FIZI – кращий лайфхак серед десертів
У яких здорових батончиках найчастіше можна зустріти мальтит? У тих, де мальтит використовують як натуральний підсолоджувач, консервант та допоміжний засіб для надання продукту потрібної текстури та консистенції. FIZI пропонують батончики без цукру та рослинних інгредієнтів з повністю безпечним складом. Вміст мальтиту в них дуже низький, а отже батони безпечні для дітей та вагітних. А ще допоможуть підтримати енергію, втамувати голод та жагу солодкого. Батончики з лінійки Guilty Pleasure точно заслуговують на вашу увагу, а нова лінійка KETO допоможе підтримати баланс білка в раціоні й потішити себе цікавим поєднанням смаків.